O brněnskou jitrničku 2019

3.6.2019

 

Velký závod pro malá plemena se v sobotu 18. 5. 2019 – v Zbraslavi u Brna – nesl v duchu „šťastné šestky“ – a víte proč? To se dozvíte z příspěvku paní Šamánkové, která nám poslala krásné shrnutí a fotografie z akce, na které jsme se podíleli,  „O brněnskou jitrničku“:

 

Tak pošesté! Pošesté se sjeli lidé z celé republiky zacvičit si se svými psími parťáky malými vzrůstem, ale o to většími srdcem. Pošesté vznikl ostrov přátelství a pozitivní energie v areálu MSKS ve Zbraslavi u Brna. Pošesté nám vyšlo počasí. A pošesté jsme se loučili s tím, že se za rok zase určitě potkáme!

Velký závod pro malá plemena „O brněnskou jitrničku“ vznikl jako příležitost pro ty psovody, kteří se svým psem malého plemena (do 45 cm) cvičí podle Národního zkušebního řádu. Příležitostí k porovnání kvality naučených cviků je, bohužel, v České republice velmi málo a spíše ubývají, tak se Jitrnička stala jednou z mála akcí, kde je možné poslušnost a speciální cviky předvést rozhodčím a získat jejich hodnocení.

Letos se závodu zúčastnilo 21 závodníků. V kategorii ZZO startovalo 8 týmů, v kategorii ZMMP 7, v ZMP1 4 a v ZMP2 2 týmy. Kategorie ZMMP byla pro vyhodnocení ještě rozdělena na začátečníky (závodníci, kteří ještě nemají tuto zkoušku složenou) a pokročilé (se zkouškou).

Zvláštností tohoto závodu je i různorodé zastoupení plemen. Pravidelně se opakují malí knírači, jorkšíři, pinčové, bíglové a šeltie, hodně jsou zastoupeni i teriéři – jorkšírský, parson russel, jagdteriér, foxteriér nebo border teriér, ale můžete zde potkat i čínského chocholatého psa nebo francouzského buldočka, a samozřejmě i malé křížence.

Závod posuzovali dva rozhodčí – Milan Mnich a Jiří Hammer. Oba se tohoto závodu zúčastnili opakovaně, takže dobře věděli, jak se mají cviky správně provádět a jak hodnotit snahu i chybičky. Jejich skvělá vzájemná spolupráce umožnila rychlý a hladký průběh posuzování, což při počtu závodníků a cviků není vždy úplně jednoduché.

Všechny týmy pracovaly soustředěně a jak nejlépe mohly. Někomu se dařilo více, někomu méně, ale zvláště na předních místech byly často rozdíly velmi malé. Několikrát došlo i k stejnému konečnému bodovému výsledku a musela být použita další hodnotící kritéria (u ZZO aport, u ostatních speciální cviky).

Největší radost mi působí závodníci, kteří se na Jitrničku pravidelně vracejí a postupují v kategoriích stále výše. Tak jsme mohli letos vidět malou kníračku Šeri a českou teriérku Cesmínu v ZMP1 a jorkšírku Čoki již v ZMP2. Doufám, že příští rok potkám v ZMMP alespoň některé závodníky z letošní ZZO. Velké poděkování patří také velkému propagátorovi malých plemen Františkovi Vanžurovi, který společně se svým tatínkem jezdí na náš závod pravidelně od prvního ročníku!

Doufám, že všichni odjížděli spokojeni bez ohledu na výsledek, stejně jako v předchozích ročnících. Tento závod je výjimečný také svou přátelskou atmosférou a soutěživostí bez zbytečné rivality. Chtěla bych, aby si takový charakter udržel i do budoucna.

Děkuji všem, bez kterých by šestá Jitrnička nemohla proběhnout. Závodníkům, kteří přijíždějí často z velkých vzdáleností, sponzorům, kteří závod podporují materiálně a finančně, i pomocníkům a rodinným příslušníkům, kteří do Jitrničky vkládají svůj čas a srdce.

A pokud se vám na Jitrničce letos líbilo nebo pokud je vám líto, že jste to letos nezvládli, ráda pro vás závod v roce 2020 uspořádám znovu.

 

Všem moc gratulujeme a jsme moc rádi, že jsme se mohli sponzorsky podílet na tak příjemné akci!

 

Aktuality