Calibra distance

4.6.2019

O víkendu 25.-26.5. 2019 se v obci Plav, nedaleko Českých Budějovic, uskutečnily první dogfrisbee závody na jihu Čech. Tyto závody byly zařazeny do ligy dogfrisbee a zároveň se z nich účastníci mohli kvalifikovat na mistrovství České republiky. Bylo nám potěšením se stát hlavním sponzorem!

Se všemi disciplínami, ve kterých se soutěžilo a s týmy, které v nich zvítězily, nás seznámí jedna z pořadatelek, Karolína Medová:

Nejdříve bylo zapotřebí sehnat místo na konání. Tímto mockrát děkujeme paní starostce Oldřišce Ribolové, která nám nejen povolila pořádat závody v obci Plav, ale také zajistila posekání hřiště, domluvila sociální zázemí, elektřinu a spousty dalších věcí. Děkujeme, že se závody mohly uskutečnit na tak krásném místě!

A co by to bylo za závody, kdybychom neměly ceny pro vítěze 🙂

Touto cestou bychom rádi poděkovali značce CALIBRA, která se stala naším hlavním sponzorem. Věnovala nám pro vítěze superprémiové hypoalergenní granule a konzervy z řady CALIBRA EXPERT NUTRITION MOBILITY a masové pamlsky CALIBRA DOG JOY. Mysleli ovšem na každého závodníka, který od Calibry dostal registrační balíček. V neděli nás na závodech navštívili s prodejním stánkem, a tak závodníci měli možnost, zakoupit svým čtyřnohým parťákům masové pamlsky za jejich skvělé výkony.

Den první:

A teď zpět k samotnému závodnímu dni. V každé z disciplín je cílem, aby psovod co nejlépe hodil disk a pes ho před dopadem na zem chytil do zubů. V sobotu, po registraci týmů, byl závod v 10 hodin zahájen 1. kolem disciplíny SUPER PRO TOSS AND FETCH. Po 33 týmu. Z kvalifikace nám vzešlo 8 nejlepších týmů, které postoupily do semifinále. Nejvíce bodů v ní získal Josef Brčák s Rastee, pro které to byly zároveň první závody. Po poledni se odehrálo 2. kolo SPTF, semifinále a finále DogDartbee a sobota byla téměř za námi. Chybělo už jenom vyhlásit vítěze. Pojďme se tedy s vítězi a jednotlivými disciplínami seznámit.

SUPER PRO TOSS AND FETCH

Disciplína, v které jde nejen o rychlost, ale i přesnost a délku hodů. V časovém limitu 90 sekund se týmy snaží nasbírat co nejvíce bodů. SPTF, jak se zkráceně této disciplíně říká, je 2 kolová a v každém kole je možné získat maximálně 25 bodů.

V Divizi I, ve které se nacházejí zkušení závodníci, startovalo 16 týmů. Byly to velmi vyrovnané výkony a v prvním kole nejlépe házela (a nejlépe chytal) Aneta Bláhová a Pepin (22,5 bodů), potom Petra Šedivá a Aston Martin (21,5 bodů ) a na průběžně 3. místě se umístila Pavla Gašpárková a Tony (21 bodů). Ovšem po druhém kole, vše dopadlo jinak a 1. místo atakovala z průběžně 6. pozice Nikol Vízková s Barčou. Na stupni vítězů jsme tedy mohli vidět tyto týmy:

1. místo – Nikol Vízková a Barča (40,5 bodů a kvalifikace na MČR)
  2. místo – Pavla Gašpárková a Tony (40 bodů a kvalifikace na MČR)
  3. místo – Aneta Bláhová a Pepin (39,5 bodů)

V Divizi II, kde startují začátečníci, se sešlo 15. týmů. Po prvním kole byla na 1. místě Hana Bečvářová a Ágnes (20 bodů), na druhém Eva Benešová a Číro (19 bodů) a na průběžném 3. místě Pavel Jouza a Bayli s 18 body. Konečné pořadí bylo následující a musím konstatovat, že by se s těmito výkony neztratili ani v Divizi I. :

1. místo – Eva Benešová a Číro (37,5 bodů)
  2. místo – Pavel Jouza a Bayli ( 35 bodů)
  3. místo – Hana Bečvářová a Ágnes (32,5 bodů)

DOGDARTBEE

V této disciplíně se hází na terč. Každý má 9 hodů. Podle toho kam pes dopadne, tolik bodů získá. Samozřejmě musí být disk psem chycen za letu. Byla to nejpočetnější disciplína víkendu. V kvalifikaci závodilo 33 týmů. Ovšem pouze 8 nejlepších mohlo postoupit do semifinále, kde týmy soupeřily o 4 finálové místa. Postupová místa vybojovali Jolana Krátká a Tyga, Nikol Vízková a Pussa, Pavel Jouza a Bayli a poslední postupové místo do finále vybojoval Josef Brčák a Rastee. Do poslední chvíle to vypadalo, že první místo obsadí Jolana Krátká a Tyga, ovšem to by nebyl sport, aby se to posledním hodem Pavla Jouzy nezměnilo. Hodil krásný hod přesně mířený na střed, Bayli ho chytil a předními packami dopadl přímo na střed terče. Konečné pořadí bylo následující :

1. místo – Pavel Jouza a Bayli (230 bodů)
  2. místo – Jolana Krátká a Tyga (190 bodů)
  3. místo – Nikol Vízková a Pussa (170 bodů)

Tím ovšem sobota neskončila. Po předání cen vítězům, doplnění sil formou krátkého odpočinku a večeře, se hrál discgolf. Skvěle ho pro nás připravila Pavla Hejralová, zahrálo si 8 nadšenců, bez psů. Byl na 7 jamek – cílů a křižovala ho nejedna přírodní překážka. Dokonce se párkrát muselo pro disk do protékající řeky Malše. Prostě a jednoduše, dokonalá večerní zábava pro frisbee nadšence, zakončená posezením u ohně. Tím už sobota plná zážitků a krásných sportovních výkonů opravdu skončila.

Den druhý:

Pár hodin spánku a je tu druhý závodní den. Neděle se nám nesla v poklidném tempu, aspoň z pohledu pořadatele. Čekal nás Quadruped a Paralelní TimeTrial. Začalo se v 9 hodin kvalifikačními hody bez psů do disciplíny Quadruped. Cílem je hodit co nejdále, muži a ženy závodí zvlášť. Jeden hod, do kterého dáte vše a podle toho vás rozřadí do skupin. Z žen nejdále hodila Kristýna Nosková (57,3 m), která je s Mejzou držitelkou světového rekordu 84,16 metrů! Neskutečný výkon, kdy pes disk na takovou vzdálenost doběhne a ještě chytí. Z mužů v kvalifikaci nejdále hodil Martin Lev 54,3 metru. Jedenáct žen a pět můžu si hodilo své kvalifikační hody, došli si pro své psí sportovce, byli rozřazení do skupin a mohlo se pokračovat.

QUADRUPED ženy

Jedenáct závodních týmů bylo rozděleno do 3 skupin a z každé jen jeden nejlepší tým mohl postoupit. Těmi se stali Aneta Bláhová a Pepin hodem dlouhým 47,9 metru. Kristýna Nosková a Mejza postoupili hodem dlouhým 58,8 metru a Pavla Gašpárková a Tony s hodem 43,6 metrů. Zbytek závodního pole mělo ještě možnost dostat se do finále z kola Last chance. Tu, jak se říká, popadla za pačesy Nikol Vízková a Barča hodem dlouhým 52,7 metru. Finále bylo napínavé. Byli tam dlouhé i kratší hody, psi to dělali napínavé a některé disky nechytili. Můžete mít nejdelší hod závodu a přesto nestát na stupních vítězů. Vše je o tom, aby ten dlouhý hod přišel ve správnou chvíli. A tak se na stupně vítězů postavily týmy v tomto pořadí:

1. místo – Nikol Vízková a Barča (58,4m kvalifikaci na MČR)
  2. místo – Kristýna Nosková a Mejza (58,8m kvalifikace na MČR)
  3. místo – Aneta Bláhová a Pepin (52 m kvalifikace na MČR)

QUADRUPED muži

Jelikož se mezi muži sešlo pouze 5 odvážlivců závodit v hodu na dálku, byli rozděleni do dvou skupin. Z první skupiny hodem dlouhým 45,3 metru postoupil Martin Pelikán a Bexley. Z druhé Michal Jansa a Dárek s hodem 54,2 metru, kterým si i splnili kvalifikaci na MČR. A do finále se k nim přidal z poslední šance Martin Lev a Erzo s nejdelším hodem dne 61,5 metru. Na stupních vítězů stáli v tomto pořadí a v závorce jsou uvedeny jejich nejlepší hody dne.

1. místo – Michal Jansa a Dárek (57 m kvalifikace na MČR)
  2. místo – Martin Lev a Erzo (61,5 m již kvalifikován na MČR)
  3. místo – Martin Pelikán a Bexley (45,3 m)

PARALELNÍ TIMETRIAL

Disciplína, ve které jde hlavně o rychlost. Pes musí co nejrychleji chytit a přinést hozený disk na 18 metrovou vzdálenost a to zopakovat ještě jednou. Nejdříve se začalo kvalifikací, do které se přihlásilo 20 závodních týmů. Změřil se jim čas a 16 nejrychlejších postoupilo do vyřazovacích kol. Dále jsou týmy rozřazeny do dvojic, soutěží současně a kdo rychleji chytí dva disky vyhrává. Tři, dva, jedna pojďme se podívat na výsledky. O 3. místo si to rozdali Aneta Bláhová a Pepin proti Kristýně Noskové a Mejzovi. O 1. místo soupeřili Nikol Vízková a Pussa proti Martin Pelikánovi a Bexley. A jak to dopadlo?

1. místo – Nikol Vízková a Pussa
  2. místo – Martin Pelikán a Bexley
  3. místo – Aneta Bláhová a Pepin

Vítězové již byli známi, nezbývalo než je ocenit a rozjet se ke svým domovům. Na závěr bych ještě chtěla poděkovat všem závodníkům, kteří dorazili na jih Čech a podpořili tak první frisbee závody v těchto končinách. Našim rodinám, rozhodčí Pavle Hejralové, pomocníkům, fotografce Hance Bečvářové a já předně spoluorganizátorce Anetě Bláhové. Bez Vás by ty závody nebyly! Děkujeme!

A my bychom tímto také rádi poděkovali za velmi pěkné a poutavé shrnutí celého víkendu a krásné fotky a gratulujeme všem vítězům i poraženým!

Fotografie: Hana Bečvářová