Závody v Abertamech a ME ve švédském Nybru

13.11.2018

Příprava na ME na suchu ve švédském Nybru, probíhala za pochodu.

Tréninkové metody jsem psům nijak neměnil, jen jsem se snažil seběhat vždy dvojici, která poběží spolu. Optimální by samozřejmě bylo jezdit všech 6 psů najednou, ale nebyla hotová čtyřkola. Tu jsme svařili těsně před závody v Abertamech, které byly pro koloběžku se dvěma psy zároveň i nominačními. Díky tomu, že jsem konstrukci tréninkové čtyřkoly nosil v hlavě už celé měsíce a postupně jsem jí po nocích krok za krokem virtuálně svářel, zhotovení nebyl až tak veliký problém.  Co jsem ale vyloženě podcenil, je zkušenost psů běhat ve spřežení v zákrytu a vzájemně se nepředbíhat. Po většinu tratě jsem totiž jezdil víc 3xSC2 (koloběžka se dvěma psy) než R6 (šestispřeží).  A při prvním zapřažení šestky to bylo vidět. V sobotní premiéře v Abertamech jsem si 7x vyzkoušel vystupovat z káry a rozmotávat psy. To jsem ještě nevěděl, jak se mi to ve Švédsku bude hodit. V neděli jsem nechal Rocca stát a jel jen na 5 psů. Trať jsem profičel bez chybičky a v Abertamech jsme si vyjeli 1. místo. Definitivně jsem zrušil Roccův start na ME a nahradil ho mladým Marsem. Rocco není týmový hráč.

Konečná šestka pro Švédsko byla (zepředu) Butch+Drupi, Honey+Ebi, Bunny+Mars. Tři fenky jsem si půjčil od tréninkového kamaráda Michala Katzera. Tuto sestavu jsme ještě s Michalem 2x prověřili dohromady v tréninku a zdála se nám nejlepší. Zbytek našich psů jsou staří nebo mentálně mladí. Vincent s Lacem věk na start sice mají, ale je zbytečné je tak brzy tlačit do rychlosti. Juniorce Zuzce Jílkové nakonec na ME vypadl pes, tak běžela s Roccem canicross.

Závodní čtyřkolu jsme sestrojili za rekordní 4 dny. Váží jen 19 kg a nemá žádné odpružení. Ještě horkou jsem ji naložil na vozík a hned vyrazil směr Švédsko. Cesta byla příjemná a až na malé zpestření od Rocca, bez problémů. Ten se během čtyřhodinové plavby na trajektu doslova prodral ven z vozíku a procházel se v podpalubí. Obsluha lodi byla mimořádně hodná a ochotná, děkuji.

Úvaziště psů bylo otevřeno už od pondělí a většina závodníků toho využila. Celá organizace ME probíhala tak nějak v poklidu. Nevím, zda za to může realizační tým nebo dokonalé zázemí s ještě hezčí tratí. Trať pro spřežení byla mírně vlnitá, s krásnými zatáčkami, které byly značeny celoplošnými oplůtky, nikoli pouze páskou. To psům hodně zlepšovalo orientaci. Na trati, kde probíhal běžný veřejný provoz, se před i po závodě mohlo trénovat s 1-2 psy a to dokonce i na káře. Za to organizátorům moc děkuji, protože jsem se na závodní káře svezl až ve Švédsku.

Oficiální zahájení proběhlo ve středu v podvečer, v centru Nybra. Ve čtvrtek a v pátek pak probíhaly starty v canicrossu a bikejoringu. Já jsem startoval v sobotu a v neděli, spolu s koloběžkami a spřeženími se čtyřmi a osmi psy.

Všichni psi mi šli krásně, jen nám nevyšla sobota. 2.lajna se mi hned po startu smotala a 40 vteřin brzdění a rozmotávání se na ME neodpouští. Celá kolize, ale proběhla mimořádně v klidu, jen veliké zdržení. Koneckonců jsme to potrénovali v Abertamech. V neděli už to byla krásná jízda a já i psi jsme si ji moc užili. Stačilo to na celkové 4.místo. Plán do budoucna je jasný – seběhat spřežení.

Zuzka si s Roccem doběhla pro krásné 2. místo v canicrossu.

Toto ME hodnotím jako mimořádně povedené. Přátelská atmosféra, bezchybná organizace a mimořádné sportovní výkony, které se zase o kousek posunuly. Česká výprava čítala 25 závodníků se 36ti starty v různých kategoriích. Domů jsme přivezli 8 medailí, z toho 4 zlaté.