Brněnská Jitrnička 2017, aneb velký závod pro malá plemena

18.5.2017

 

Díky za Jitrničku 2017

Velký závod pro malá plemena o brněnskou jitrničku se konal letos již po čtvrté.

Jedná se o mimořádný závod pro psy do 45cm kohoutkové výšky podle Národního zkušebního řádu, jehož hlavním cílem je umožnit i začínajícím psovodům, kteří mají zájem o tento typ výcviku, vyzkoušet si, jestli se jim podařilo vše nacvičit správně, a podívat se, jak by měly cviky v jednotlivých kategoriích vypadat. A samozřejmě – potkat se s ostatními psovody s malými plemeny, vyměnit si zkušenosti a změřit výsledky své celoroční práce.

A myslím, že se to letos zase povedlo, přestože počet závodníků byl o něco nižší, než v předchozích letech.

Na tento závod, který je jediný svého druhu na Moravě, přijelo 19 závodníků z celé České republiky. V kategorii ZZO startovaly 4 týmy, v kategorii ZMMP 9, v ZMP1 3 a v ZMP2 3 týmů. Kategorie ZMMP byla pro vyhodnocení ještě rozdělena na začátečníky (závodníci, kteří ještě nemají tuto zkoušku složenou) a pokročilé (se zkouškou).

Zastoupení plemen bylo opravdu různorodé. Letos přijelo nejen 5 malých kníračů, ale mohli jsme sledovat práci dvou šeltií, českých teriérů, bíglů i stafordšírských bulteriérů. Své plemeno přijel reprezentovat i border teriér, brabantík, jorkšír nebo trpasličí pinč.

Díky kolizi termínu s MR agility plemen jsme postrádali třeba americké kokršpaněly, pravidelné účastníky našeho závodu.

Po velmi chladném a deštivém týdnu nám velkou radost udělala modrá obloha a slunce, které nás vítalo v sobotu ráno. Během dne se sice objevovaly mraky, ale nakonec jsem zmokli jen při předávání cen.

Závod posuzovali dva rozhodčí. Pan Vávra hodnotil cvik Ztracený předmět a Poslušnost všech kategorií, pan Mnich Rozlišování, Vyhledání předmětů v terénu a Vyhledání osob. Abychom posuzování uspíšili, ujal se také hodnocení cviků poslušnosti s překážkami. Rozhodčí rozhodovali spravedlivě a nebyli ani moc přísní. Důležité je, že všichni závodníci se dozvěděli, kde udělali chybu a co mají do příště napravit. Některé výkony byly opravdu moc pěkné, ale absolutorium se zasloužila čokoládová jorkšírka Čoki, která v kategorii ZMMP dosáhla se svou psovodkou Petrou Průchovou v poslušnosti plný počet bodů a celkově ztratily pouze 8 bodů. Právem se staly hvězdou celého závodu.

Doufáme, že jako v předchozích ročnících, odjížděli všichni, bez ohledu na výsledek, kterého dosáhli, spokojeni. Začátečníci si vyzkoušeli, co se doma naučili. Ti pokročilejší prověřili, kde ještě mají přidat. A zkušeným závodníkům, kteří každý rok přijíždějí, aby těm, kteří začínají, ukázali, co se může malé plemeno naučit, patří náš velký dík. Jedou často velkou vzdálenost, neodvezou si žádný mistrovský titul a přesto přijedou náš závod podpořit. Jsme za to opravdu vděčni a doufáme, že si odvážejí alespoň příjemný pocit z krásně stráveného dne a z toho, že mají následovníky.

Chtěli bychom poděkovat všem, díky kterým mohla Jitrnička 2017 proběhnout. Závodníkům, rozhodčím, pomocníkům, sponzorům i rodinným příslušníkům. Bez nikoho z vás by nebylo možné takovou akci uskutečnit.

A pokud se vám na Jitrničce letos líbilo nebo pokud je vám líto, že jste to letos nezvládli, nebojte, bude i pátý ročník. V dubnu 2018 se těšíme na shledanou!

Aktuality