Mistrovství světa psích spřežení ve Francii

12.2.2019

 

29.1.-3.2. 2018 se konalo ve francouzské alpském městečku Bessan MS psích spřežení.

Bessans leží ve výšce 1.735 mnm ve východní Francii v blízkosti italských a švýcarských hranic. Sjeli se sem musheři z celého světa a já startoval v kategorii SP4. Tedy sprint se čtyřspřežím. Na start se vedle sprintových kategorií postavili i „MIDaři.“ Jejich trať měřila 42 km, sprint se jel od 9-ti km do 15-ti km.

Moji psi nastoupili ve složení: leadři (nejrychlejší a nejovladatelnější psi) Drupi 8 let, Butch 1,5 roku a zadáci Rocco 6 let a Mars 1,5 roku. Tento rok jsem celkově bral hlavně jako nabrání zkušeností pro mladý team. 1. sezónu s mladými psy jezdím raději silově a do vyšší rychlosti je pustím až příští rok. Navíc po 8-mi letém Drupim ani už tu nejvyšší rychlost chtít nemůžu.

Naše trať měřila 9,4 km a díky novému sněhu a několika zafoukaným místům, byla extrémně náročná. Pořadateli se bohužel nepodařilo oplůtky označit několik odboček a tak hodně teamů napříč startovním polem mělo limitní problémy. 1.kolo bylo dost zoufalé, trať jsem neviděl já, natož Drupi. První závodní den jsme se probrodili na 21.místo. Dva psi z teamu mi lehce kulhali na přední nohy a já byl rád, že se to už odpoledne spravilo. Přisuzuji to tomu hlubokému sněhu. 2. den se vyjasnilo, projela rolba a psi už věděli, kudy mají běžet. Zlepšili jsme se o půl minuty a udrželi tak 21.místo.

Celý pobyt naší rodiny na MS hodnotím jako vydařený. Jsem rád, že si neodvážíme z hlubokého sněhu zranění , která se tam vyskytla a jen zkušenosti. Do budoucna musíme najezdit na sněhu výrazně více kilometrů, aby psi sami vyhodnocovali tvrdší místa na trati. Organizačně tyto závody (bohužel tradičně) nepatřili k vydařeným a Facebook se zaplnil negativním hodnocením. Pokud sem přijel někdo bojovat o medaili, chápu jeho rozhořčení. Organizátor neměl jednoduché povětrnostní a sněhové podmínky, ale trať měl každý v kateg.stejnou. Vyhráli ti lehčí jezdci s dobře připraveným teamem. Do Česka putují 4 zlaté, 3 stříbrné medaile. Moc gratuluju 🙂

Foto: Lucie Schönová photography

Video:

 

Aktuality