Mushing s Michalem Tobiáškem

12.7.2015

 

Pane Tobiášku, jste závodník v disciplíně, která se nazývá mushing. Co to vlastně je? Můžete nám to, prosím, vysvětlit?
Jedná se o závody psích spřežení. Jde o využití síly tahu jednoho či více psů. Všichni jistě znají psí spřežení, které se používalo např. na Aljašce k přepravě různého materiálu nebo pošty. Nejdříve byl využíván sibiřský husky, aljašský malamut a samojed. Postupem doby se začala křížit speciální plemena (neuznaná FCI – Mezinárodní kynologická federace), která se lišila povahově i vzhledově. Objevily se také nové kategorie dle délky připravené tratě: LONG (dlouhé tratě), MID (30 – 90 km) nebo SPRINT (6 – 25 km) či individuální disciplíny s jedním nebo dvěma psy. V současné době se může mushing provozovat na různých úrovních. Od proběhnutí se s domácím mazlíčkem až po vrchol mushingu, kde jedete na kole za psem průměrnou rychlostí přes 37 km/h nebo urazíte stovky či dokonce tisíce kilometrů. Vždy jde o to, že Vás táhne jeden a více psů.

Jak jste se dostal k této disciplíně?
V roce 2001 jsme si pořídili temperamentního německého ohaře. Byl k neutahání, proto jsme začali postupně jezdit na závody a po letech se naše smečka ustálila na počtu šesti psů.

Velmi často jste vidět na závodech v kategorii koloběžek. Jaký je rozdíl mezi klasickým mushingem a závodech na koloběžkách?
Jsou to obecně individuální disciplíny, kde jsou kladeny zvýšené nároky na sportovní založení mushera. Nejde jen o to se na koloběžce povozit, ale také psovi nebo psům pomoci a dosáhnout tak nejrychlejšího času.

Závodíte s prozatím velmi vzácnou rasou, kterou je Evropský sáňový pes. Můžete nám prosím něco o této rase povědět?
Začátkem 90. let se u nás objevila otevřená kategorie, tedy psi bez průkazu původu. Hledat ale standard je velmi těžké, protože každý chovatel kříží svou linii podle svého uvážení a potřeb (krátké/ delší tratě apod.). Obecně ale platí, že si nesou vysoký podíl ohaře (německého, norský standard nebo pointera), případně greyhounda či alaskana. Povahou jsou nejblíže k ohařům obecně. Jsou to psi neagresivní, hraví, závislí na člověku a především temperamentní. Vhodné jsou pro aktivní rodiny, kde se sportuje.

Blíží se zima, tedy hlavní závodní sezona mushingu. Co čeká přes zimu Vás?
Čekají mě závody na běžkách a saních se čtyřmi psy. V budoucnu bych však nejradši jezdil v zimě jen saně 🙂 Vrcholem zimní sezony bude Mistrovství Evropy, které se bude konat v Norsku.

A kde Vás budeme moct vidět v jarní sezóně?
Pokud mi to zdraví a pracovní vytíženost dovolí, rád bych objel na koloběžce většinu závodů Rollo ligy. Beru ji jako přípravu na vrchol příští sezony mistrovství Evropy ECF v Novém Městě na Moravě, 15.-16. 10. 2016. Tam budu startovat v kategorii koloběžka s jedním psem a kolo s jedním psem.

Děkujeme panu Tobiáškovi za poskytnutý rozhovor!

Aktuality