Kdo by neznal Prachovské skály!

4.7.2017

 

Že je neznáte? O to lépe! Ale text písničky Ivana Mládka „Co bychom se báli na Prachovské skály, dudlaj, dudlaj, dá…“ se určitě vybaví většině z nás. Tak sbalte batoh, čtyřnohého přítele, dobrou náladu a hurá do srdce Českého ráje.

Prachovské skály jsou skalní uskupení pískovcových útvarů, rozkládající se zhruba 5 až 7 km severozápadně od města Jičína. Jsou přírodní rezervací, součástí CHKO Český ráj. Vznikly v období druhohor jako usazeniny na okraji moře. Podle archeologických nálezů zde žili lidé již v pravěku v době kamenné. Celá oblast je velmi dobře přístupná autem, hromadnou dopravou i pěšky po turisticky značených trasách z Jičína. Přesně toho Jičína od lesa Řáholce, ve kterém žil Rumcajs s Mankou a Cipískem. Turistická sezóna v Prachovských skalách začíná 1. dubna a trvá do konce října. Přímo ve skalách jsou pro návštěvníky připraveny 2 turistické okruhy. Uprostřed skal je pro letní osvěžení koupaliště Pelíšek.

Přístup do skal je zpoplatněn.

Na tomto místě by se nabízelo říct: „Pořiďte si turistického průvodce, zaparkujte v Jičíně či Prachově a vyrazte na procházku kterýmkoli směrem, neuděláte chybu.“

My Vám však do začátku dáme pár tipů. Nezapomeňte jídlo i pití pro všechny s sebou, po cestě se žádné „občerstvovny“ nevyskytují. Zvolte také dostatečně pohodlnou, ideálně turistickou obuv.

 

1. Malý okruh skalami

Využijte jej pro krátkou procházku a letmé seznámení se s Prachovskými skalami, nebo pokud máte s sebou malé děti.

Na okruhu se nachází pouze jedno stoupání a dvě vyhlídky. Okruh vede nádherným prostředím Císařské chodby.

Stejně jako velký okruh začíná i tento u Turistické chaty, odkud se vydáme po žluté turistické značce směrem k ústí Císařské chodby (nenechte se zmást, tuto část cesty mají společnou všechny turistické značky). U ústí Císařské chodby se okruh dělí. Zvolit můžeme jakýkoliv směr. My odbočíme vpravo a po schodišti začínáme stoupat Myší dírou (Malá Fortna) až na vyhlídku Českého ráje. Z tohoto místa uvidíte značnou část atraktivního území Prachovských skal. Z vyhlídky zamíříme k rozcestí U Buku a odtud navštívíme Vyhlídku míru nad Císařskou chodbou. Dále pokračujeme až na rozcestí. Nad Císařskou chodbou začneme sestupovat zpět k Turistické chatě. Po jejím průchodu se ocitneme opět na místě, odkud jsme vystupovali Myší dírou po schodech vzhůru. Z tohoto místa se už vracíme na začátek, odkud jsme vycházeli.

Délka trasy: 1,5  km, 45 minut chůze

Povrch: prašné cestičky, schody, kameny, lesní povrch, rovina, výstupy

 

2. Velký okruh

Velký okruh je nejatraktivnější a nejzajímavější cestou skalními masívy. Jste-li ve skalách poprvé, určitě si ho celý projděte.

Velký okruh začínáme u Turistické chaty. Vydáme se po zelené turistické značce, která označuje celý okruh, směrem k Pechově vyhlídce.

Po asi 200 metrech nás čeká náročný výstup po kamenných schodech, které vedou až na vyhlídku. Po shlédnutí scenérií okolí a Zelené rokle pokračujeme dále až na rozcestí Nad Fortnou, odkud sestupujeme mezi skalní masívy na místo nazvané Fortna. Zde vstupujeme do roztodivného labyrintu skalních masívů u Šikmé věže. Pokud se neztratíme v labyrintu, dojdeme k další zajímavé vyhlídce a to Šikmé věži. Z tohoto místa se nám nabízí krásný výhled směrem na jih k Ostružnu a Veliši. Od Šikmé věže nás vede zelená značka k hotelu Pod Šikmou věží a kolem pamětní desky V. Náprstka mezi skalami vzhůru k rozcestí U Buku. Odtud pokračujeme na Vyhlídku míru, kde si můžeme prohlédnout Císařskou chodbu až směrem k zadní točenici. Z vyhlídky pokračujeme již po hřebeni Bukoviny na rozcestí Nad císařskou chodbou a dále na Hlaholskou vyhlídku. Od vyhlídky jdeme ještě kousek po hřebeni, pak nás již velký okruh vede klikatými cestami dolů mezi skalní obry. Po schůdkách stoupáme nahoru a zase dolů a míjíme Rumcajsovu a Hakenovu vyhlídku (těsně u sebe). Točenicí se poté „točíme“ mezi skalami až vystoupáme k Všetečkově a Šlikově vyhlídce. Z těchto vyhlídek si prohlédneme Císařskou chodbu z druhé strany. Teď už nám zbývá jen sestoupit dolů k ústí Císařské chodby a vrátit se zpět k Turistické chatě.

Délka trasy: 3,5  km, 2,5 hodiny chůze

Povrch: prašné cestičky, schody, kameny, lesní povrch, rovina, výstupy

 

3. Po stopách Rumcajse

Kdo by neznal Rumcajse, Manku a Cipíska! A s nimi i les Řáholec, kam Rumcajs musel z Jičína od verpánku utéct do jeskyně. Ta jeskyně opravdu existuje a dodnes je upravená tak, jako kdyby tu někdo žil. Ustlaná postel, na stolku džbán s vodou, kytička pro Manku a dokonce zabalená svačina pro Cipíska. Nevěříte? Zajděte se podívat. Zaparkujte auto v Prachově a pak se pusťte po zelené značce přes Přivýšinu, skalnatý vrch s Vyhlídkou Václava Čtvrtka do obce Brada. Jeskyni nemůžete minout. Jsou to necelé dva kilometry.

K jeskyni se můžete dostat také z Kbelnice, kolem hotelu Filip přes Rybníček až pod zříceninu hradu Brada a odtud je to po modré značce pár metrů. Od Jinolických rybníků sem vede žlutá značka na rozcestí s modrou a zelenou, z něho opět pár metrů po modré směr Brada.

Délka trasy: 4  km

Povrch: rovina, kopce, lesní povrch

 

4. Podtrosecké údolí a hrad Trosky

Celý výlet doporučujeme začít v Borku pod Troskami, kam se dostanete autem či vlakem.

Po modré turistické trase navštívíte jako první Borecké skály, pískovcové skalní město z období druhohor, které je přírodní památkou. Na rozdíl od Prachovských skal jsou zajímavé svými zvětralými povrchy a nabízí krásnou vyhlídku do okolí. Poté se vydáte zpět do Borku a kolem Rokytnického rybníka a rybníka Hrudka na Vidlák. Romantické rybníky z 16. století byly vybudovány v mokřadech Podtroseckých údolí a společně s přilehlými rašeliništi jsou chráněny jako přírodní rezervace.

Zde se nachází také tábořiště a restaurace stejnojmenného názvu „Vidlák“ s vynikající kuchyní. Odtud se plni sil vydejte kolem skal, mokřadů a rybníku Krčák až k Věžickému rybníku. Poté budete pokračovat k rozcestníku v údolí Žehrovky a dále kolem Podsemínského rybníka až na Nebákov. Ten je se svou délkou 1,25 km nejdelším z místních rybníků. V létě láká ke koupání, ačkoliv kvalita vody v průběhu léta kolísá. Na jeho břehu stojí turistická chata s rekreačním areálem, kde je možné se také občerstvit. Dále se vydáte podél rybníku do kopce lesem, vyjdete v Křenovech a kolem tábořiště Svitačka budete pokračovat dále nahoru až k Troskám (Troskovice). Na tábořiště Svitačka navazuje skalní město Apolena, které je bohužel pro veřejnost od roku 2010 uzavřeno.

Prohlídka zříceniny hradu Trosky zabere necelou hodinu. Pro svou krásu je vyhledáván spoustou návštěvníků i filmařů. Do dnešního dne se zde dochovaly stěžejní části: dvě věže zvané Baba a Panna. Přístupné jsou obě věže, na Panně najdete vyhlídku do okolí.

Zpět se vracejte opět po modré trase do Borku pod Troskami k vlaku či autu. To už je celou cestu z kopce (3 km). Trasu můžete začít rovněž hradem Trosky a dále pokračovat opačně, tedy Nebákov – Věžák – Vidlák – Borecké skály – Trosky.

Délka trasy: 16  km, pěšky 5 hodin

Povrch: mírně zvlněný terén, výstup na zříceninu, pěšiny, cesty

 

Přejeme šťastnou cestu 🙂

 

Aktuality