MS ECF Polsko 2018

22.10.2018

O víkendu 5.-7. října se konalo v polském městečku Lubieszów Mistrovství světa ICF

Tato federace sdružuje musherské individuální disciplíny. Na start se postavilo 650 teamu z 20 zemí světa. Startovalo se v kategoriích canisross, bikejoering a scootering, vždy s jedním psem a jednotlivé kategorie jsou ještě rozděleny podle věku sportovce.

Celý víkend probíhal z pohledu organizace nebývale v pohodě. Už od roku 2007, kdy jsem startoval poprvé na ME v Polsku, se organizátorský standard vlastně nezměnil. Úvaziště psů a celý kemp byl sice na poli (naštěstí nepršelo), za to časomíra a toalety se sprchou a dodávkou vody byly na jedničku. Starty byly doslova odpalovány ze třech koridoru po 30 vteřinách. Výjimkou byl nedělní canicross. Ten byl startován po vlnách hromadně.

Trať vedla písčitým povrchem s množstvím zatáček, které byly pokryty nahrnutým hlubokým pískem. Původně měřila asi 5,3 km, ale pro vysoké teploty byla zkrácena na 4,7 km a pro nedělní canisross ještě více.

Česká reprezentace získala 26 medailí (z toho 14 zlatých) a byla opět nejúspěšnější výpravou vůbec. Ve veteránských kategoriích scooteru Češi převálcovali i o generaci mladší závodníky.

Já se postavil na start s osmiletým Drupim. V takovém věku už nemůžu pomýšlet na medailové pozice, nicméně jsme se s Drupim nechtěli dát zadarmo. Bohužel nám mladý čtyřnohý dorost nesplňoval věkový limit 18 měsíců. Tak snad si příští rok v Belgii spravíme chuť. Po oba dny jsme oba podali solidní výkon a dojeli jsme si pro 4.místo. Drupi běžel profesorsky, nikde nezaváhal a šel od startu do cíle. Bohužel maximální rychlost 32 km/h je na špičku málo. Přesto by to stačilo na 4.místo i v mladší kategorii.

Celý víkend jsme si maximálně užili. Počasí bylo (možná až příliš) letní, organizace bezchybná a v každých kategoriích se bylo opravdu na co dívat. …tak příští rok v Belgii.