Muscher Michal Tobiášek

5.12.2017

 

Jak jsme se našli…

Před více než deseti lety jsem hledal kvalitní granule pro našeho 45 kg vážícího Fleka (Evropský saňový pes). Oslovil jsem proto pana Mika, produktového manažera pro krmivo Calibra. Tu jsem měl už vyzkoušenou a byl jsem tenkrát neskutečně rád, že mě bude podporovat právě Calibra. Ani ve snu by mě nenapadlo, že naše spolupráce bude trvat dodnes.

Michal Tobiášek

K mushingu jsem se dostal v roce 2002 především kvůli našemu prvnímu pejskovi jménem Ritchi. Byl to čistokrevný ohař, který překypoval energií a já jsem se ho snažil sportovně vybít jízdou na kole. Místo toho, abych ho unavoval, jsem ho naopak sportovně dobíjel. Díky tomu, že jsem od svých 10 let závodil v různých disciplínách na kole, už byl jen krůček k tomu zkusit tzv. bikejoring neboli jízda se psem na kole. Od té doby mě tento sport totálně nadchl. Další výběr psa už byl jasný. Bude to nejvhodnější kříženec pro tento sport tzv. evropský saňový  pes (ESP). Na tomto sportu je nejhezčí asi to, že spolu se psy musíte vytvořit tým a věřit jeden druhému. Postupem času se mi více zamlouvala kategorie scooter neboli jízda na koloběžce s 1 až 2 psy, v které dosahujeme největších úspěchů. Tato kategorie mě natolik uchvátila, že jsem potřeboval závodní koloběžku určenou především pro mushing, která by splňovala požadavky rychlé jízdy a zároveň perfektně držela v zatáčkách. Na trhu jsem takový stroj nenašel,  tak jsem začal vyrábět sám závodní stroje DOXTOR.

Letos jsme si pořídili nové posily týmu a příští rok budeme závodit v kategorii C – spřežení se 4 psy, což už je skutečně adrenalin a moc se na to těším! Nejvíc se těším na první trénink s mláďaty. Tito kříženci jsou neskuteční dříči a na mně je z nich vychovat nejen perfektní závoďáky, ale taky poslušné parťáky, se kterými budeme moci fungovat dohromady s celou rodinou.

 

Naši stateční parťáci…

Paldi 7,5 let – je náš nejstarší pejsek. Závodní kariéru už má za sebou, ale rád se ještě proběhne se mnou na volno v lese.

Druppi 6 let – je veliký, vyrovnaný pes, kterého si může přát každý musher. Výborně běhá a bez chybičky reaguje na povely. Na zahradě je velmi klidný, prostě pohodář co nechá na trati duši.

Rocco 5 let – je oddaný společník, který by byl nejraději 24 hodin v lidské společnosti a dokáže to svým hlasem i dát řádně najevo. Na startovní čáře je skutečně k nepřeslechnutí J. V současné době běhá s Druppim v kategorii koloběžka se dvěma psy. Za rok budou s Druppim hlavní trenéři dospívajících juniorů. Tajně doufám, že bude příští rok Drupi s Roccem stíhat mladé a já se svezu na káře či saních se sedmi psy.

Nové posily týmu… naše „Pulp Fiction puppies“ :-)

 

Kam jsme spolu doběhli… výběr umístění od roku 2005 – 2017

(kat. scooter 1 pes, scooter 2 psi, bikejoring, kára 4 psi, skijoring, saně)

Mistrovství světa
 • 2x 2. místo
 • 2x 4. místo
Mistrovství Evropy

 

 • 1x 1. místo
 • 1x 2. místo
 • 1x 3. místo
 • 3x 4. místo
 • 1x 6. místo
 • 1x 5. místo
Mistrovství republiky
 • 9x 1. místo
 • 4x 2. místo
 • 2x 3. místo